fronty akrylowe czy laminowane Kuchnia bardzo często nazywana jest sercem domu, zwłaszcza jeśli jest to tzw. kuchnia otwarta – z tego też względu dość dużą uwagę poświęcamy wyglądowi zabudowy kuchennej, w tym: frontów kuchennych. Najczęściej wybieramy fronty akrylowe lub laminowane w kolorach współgrających z wystrojem salonu. Które z nich w praktyce sprawdzają się najlepiej?

Fronty laminowane to jeden z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Do ich produkcji wykorzystuje się płyty wiórowe lub MDF, które można pokryć laminatem w dowolnym kolorze. Z kolei fronty akrylowe wybierane są ze względu na ich niezwykle gładką powierzchnię oraz wysoką trwałość oraz intensywność kolorystyczną powłoki – to również są najczęściej malowane płyty MDF. Jakie cechy wyróżniają oba rodzaje wspomnianych frontów?

Fronty laminowane

Laminat jest tworzywem dysplastycznym, które powstaje dzięki zaprasowaniu uprzednio zaimpregnowanego żywicą papieru na płycie wiórowej lub płycie MDF w temperaturze ok. 200°C. W efekcie fronty laminowane są odporne na wysokie temperatury i świetnie sprawdzają się jako elementy zabudowy kuchennej, a także korpusy mebli. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza przy wyborze sprzętu agd w zabudowie (piekarnik, mikrofala, zmywarka). Laminaty są odporne także a uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a ich bogata kolorystyka daje szerokie możliwości aranżacyjne w kuchniach projektowanych w różnorodnych stylach (nowoczesny, angielski, skandynawski itp.).

Fronty akrylowe

We frontach akrylowych twarda warstwa akrylu łączona jest z zewnętrzną częścią płyty meblowej – dzięki temu fronty osiągają dużą sztywność. Dodatkowo akrylowa powłoka sprawia, że są one odporne na zarysowania oraz łatwe do utrzymania w czystości: wystarczy przetrzeć je miękką ściereczką zwilżoną wodą lub odrobiną delikatnego płynu. Akrylowe fronty pozwalają osiągnąć efekt dużego połysku na meblach lub satynowego, miękkiego wykończenia. Akryl ponadto posiada właściwości antybakteryjne – jest odporny na wilgoć, rdzę i tłuste substancje. Dzięki tym cechom, idealnie nadaje się do powlekania frontów mebli kuchennych.

Zanim podejmiemy decyzję, które fronty będą dla nas najlepsze, warto (oprócz informacji teoretycznych na temat obu rodzajów wykończenia frontów) sprawdzić rzeczywiste realizacje mebli z takimi frontami. Najlepiej byłoby je zobaczyć na żywo, aby móc realnie ocenić, która opcja najbardziej nam odpowiada wizualnie. Efekt końcowy będzie zależał nie tylko od wybranego rodzaju powłoki, ale także jej koloru oraz wzoru frontów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą frontów meblowych!