Płyta MDF - Medium Density Fibreboard

MDF płyty

Jest to rodzaj płyty wyprodukowany ze sprasowanych włókien drzewnych, które połączone są za pomocą spoiwa. Dzięki sprasowaniu ich pod wysokim ciśnieniem powstaje materiał drewnopodobny o średniej gęstości – to właśnie stąd wzięła się nazwa produktu. Płyta MDF jest łatwa w obróbce takiej jak wycinanie, wiercenie czy frezowanie dlatego tak chętnie wykorzystywana w branży meblarskiej. W celu nadania jej dodatkowych właściwości i zapewnieniu lepszej odporności pokrywana jest dodatkową warstwą. Przeważnie jest to okleina naturalna zwana fornirem, folia lub lakier. W przypadku kiedy płyta MDF ma spełniać inne specjalne właściwości pokrywana jest warstwą odpowiedniego polimeru. To sprawia, że jest odporna na ogień lub wodę. Płyta MDF stanowi idealny zamiennik drewna, który wykorzystuje jego wszystkie zalety, eliminując jednocześnie wady.

Płyty MDF występują w różnych grubościach od 8 do 30 milimetrów. Jej dostosowanie do dowolnego wymiaru jest bardzo proste – można ją dowolnie ciąć oraz kleić. Ze względu na dużą gęstość materiału są wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne. Ogromną zaletą jest także gładka powierzchnia samej płyty, dzięki czemu łatwo można ją przerobić otrzymując estetyczny wygląd.

Płyta MDF – wykorzystanie

Branża meblarska

Płyta MDF wykorzystywana jest głównie w branży meblarskiej. Ze względu na jej właściwości świetnie sprawdza się do tworzenia zewnętrznych części mebli, frontów szafek, cokołów. Pełni także funkcję paneli ściennych czy sufitowych.

Płyta MDF stosowana jest głównie w branży meblarskiej do tworzenia zewnętrznych części mebli.

Stolarka drzwiowa

Płyty MDF są bazą do tworzenia drzwi wewnętrznych. W większości modeli występuje ona w przekroju skrzydła drzwiowego.

Osłony oraz okładziny

Płyta MDF wykorzystywana jest także jako alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych. Stanowi ona świetną izolację akustyczną.

Blaty robocze

Płyta MDF wykorzystywana jest jako blat roboczy zamiast popularnych płyt laminowanych. Ze względu na łatwą obróbkę może przybrać praktycznie dowolny kształt.

Projekty DIY

Płyta MDF stosowana jest także do wielu elementów ozdobnych. Umożliwia tworzenie dowolnych dekoracji, ram do obrazów itp. elementów.

Fronty meblowe tworzone z wykorzystaniem MDF

Płyta MDF stanowi podstawę produkcji frontów meblowych. Przeważnie wykończona jest jedną z trzech metod.

Foliowanie

Jest to wykończenie uznawane za mniej trwałe. Jego żywotność określa się na kilka lat. W tej metodzie płyta MDF pokrywana jest specjalną folią pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze. Umożliwia to uzyskanie różnorodnego wzornictwa na powierzchni.

Fornirowanie

Płyta fornirowana to płyta, której wierzchnią warstwę stanowi fornir syntetyczny lub naturalny. Całość pokryta jest przeważnie lakierem zabezpieczającym. Dzięki temu płyta wygląda niemal identycznie jak naturalne drewno.

Lakierowanie

Lakierowanie umożliwia wybranie dowolnego wykończenia: matowego, półmatowego lub połysku. Powierzchnia lakierowana umożliwia także ogromny wybór kolorystyczny.

blat kuchenny

Egger

Blaty robocze firmy Egger to ozdoba idealna do każdej kuchni. Są zarówno odporne i wytrzymałe