drewno-budowlane

Drewno budowlane wykorzystywane jest do budowy wielu konstrukcji drewnianych: altan ogrodowych, domów szkieletowych oraz budynków gospodarczych. Produkuje się z niego także więźbę dachową. Jest to surowiec lekki i łatwy w obróbce, posiadający szereg zalet wykorzystywanych podczas budowy.

Drewno budowlane – nie inaczej do innych materiałów służących do wznoszenia konstrukcji – musi spełniać konkretne wymogi prawa budowlanego, aby można było je dystrybuować oraz wykorzystywać do odpowiedzialnych prac budowlanych.

Zanim to jednak nastąpi, surowiec ten musi być poddany obróbce, która zabezpieczy go przed niszczącym działaniem szkodników. Po odpowiedniej obróbce drewno budowlane rozróżnia się na dwa typy: klejone i lite:

  • drewno klejone powstaje w procesie klejenia listewek lub forniru, podczas obróbki jest strugane z czterech stron – wykorzystuje się je do produkcji lukarny lub więźby dachowej,
  • drewno lite ma postać obrobionych desek lub łat o prostokątnym przekroju, może osiągać długość nawet do około 6 metrów.

Właściwości drewna budowlanego

Źródłem pozyskiwania drewna budowlanego są najczęściej drzewa iglaste: sosna, świerk, modrzew i jodła. Wśród nich najpopularniejsza jest sosna, ponieważ jako jedna z nielicznych, nie posiada widocznych sęków oraz jest niezwykle sprężysta. Odporność na zginanie to ogromny atut drewna budowlanego wykorzystywanego do budowy konstrukcji.

Gotowe do użytku drewno budowlane musi posiadać określone parametry techniczne. Zależą one m.in. od tego, jak drewno zostanie wysuszone – jego wilgotność powinno wynosić maksymalnie 20% masy. Na podstawie badań przydziela mu się odpowiednią klasę materiałową, która jest istotną informacją dla inżynierów szukających na rynku niezbędnych do budowy surowców.

Wady drewna budowlanego

Za cechy niepożądane w drewnie budowlanym uznaje się sęki, które obniżają wytrzymałość drewna (badania wykazują, że drewno takie szybciej pęka). Należy także unikać drewna z różnego typu naroślami na powierzchni lub odbarwieniami, ponieważ rodzą one podejrzenie, że dana partia drewna może być spleśniała. A to z kolei może znacząco obniżyć wytrzymałość nośną konstrukcji wykonanej z takiego drewna.