fronty meblowe MDF to popularny skrót często używany do określenia materiału, z którego wykonane są poszczególne elementy meblowe. W pełnym brzmieniu jest to Medium Density Fibreboard. Popularny MDF to nic innego jak płyta pilśniowa wykonana z włókien drzewnych o średniej gęstości. Do jej produkcji używane są zmielone kawałki drewna oraz różnego rodzaju dodatki, a jej główną zaletą jest to, że jest niezwykle trwała i łatwa w obróbce. Warto wspomnieć także o tym, że płyty MDF mogą mieć różne wykończenie od którego zależy ich końcowa jakość oraz wygląd. Na rynku dostępne są płyty laminowane, fornirowane oraz lakierowane. Fronty fornirowane stanowią alternatywę dla mebli z litego drewna, gdyż zachowują w pełni jego naturalną fakturę. Wynika to z tego, że ich końcową warstwą jest cienka płyta drewniana, która zachowuje rzeczywiste sęki, przebarwienia. Ich wadą jest jednak to, że są dość delikatne. Zdecydowanie częściej, szczególnie w miejscach często używanych wykorzystuje się płyty laminowane lub lakierowane. Są one bardziej odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę.

Do czego wykorzystuje się płytę MDF?

Płyta MDF wykorzystywana jest głównie do produkcji mebli, stosuje się ją także w elementach wykończeniowych. Jest chętnie używana ze względu na to, że z jednej strony jest materiałem niezwykle trwałym i wytrzymałym, a z drugiej elastycznym i łatwym w obróbce. Można go z łatwością nie tylko przycinać, ale także frezować czy naginać. Dzięki temu mogą powstawać meble o przeróżnych strukturach oraz kształtach. Każdy z pewnością ma w swoim domu chociaż jeden mebel, który powstał z płyty MDF.

Wady i zalety płyt MDF

Meble wykonane z płyty MDF są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji niż te z naturalnego drewna. Są także od nich tańsze. Płyta MDF to odporny materiał, który posłuży przez lata. Są solidne i wytrzymałe na dużą eksploatację. Płyty MDF są także atrakcyjne pod względem wizualnym. Wybór kolorów oraz możliwości wykończenia jest ogromny, dodatkowo każdy wzór może występować zarówno w macie jak i połysku. Dobrej jakości płytę MDF naprawdę trudno odróżnić od naturalnego drewna czy kamienia. Oczywiście jak każdy materiał, także MDF posiada swoje wady. Jedną z głównych jest niska odporność na wilgoć. W przypadku długotrwałego kontaktu z wodą, parą wodną i wilgocią może