płyta MDF Surowa płyta MDF nie jest odporna na szkodliwe działanie wilgoci, a dodatkowo nie jest estetyczna. Meble, które znajdują się w naszych domach są wykonane z płyt, jednak ich wierzchnia warstwa to przeważnie innego rodzaju tworzywo o właściwościach pozwalających na zastosowanie nawet w wilgotnych pomieszczeniach. Sama płyta MDF to nic innego jak płyta pilśniowa o średniej gęstości, czyli produkt drewnopodobny wytworzony ze zmielonego drewna. Sama płyta MDF stanowi neutralne podłoże, dzięki czemu istnieje możliwość jej dowolnego wystylizowania w zależności od potrzeb, a także zmiany wizerunku w przypadku kiedy koncepcja na dany mebel ulegnie zmianie.

Dlaczego warto zabezpieczyć płytę MDF?

Zabezpieczenie przed wodą to niezbędny krok, jeżeli chcesz aby Twoja płyta MDF nie uległa deformacji i uszkodzeniu. Choć jest to materiał trwały i odporny to wilgoć stanowi dla niego spore niebezpieczeństwo. Jak sprawić aby płyta MDF była odporna? Wystarczy pomalować jej powierzchnię. Używając farby, która jest odporna na wilgoć zyskujemy powierzchnię, która stanowi barierę ochronną.

Jak pomalować płytę MDF?

Do malowania płyt MDF warto wykorzystać dedykowane farby akrylowe lub lateksowe. Przed przystąpieniem do pracy najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem jest wyszlifowanie powierzchni płyty MDF. Dzięki temu zapewnisz lepszą przyczepność dla farby. Następnie należy ją dokładnie oczyścić. Do tego celu możesz wykorzystać benzynę ekstrakcyjną lub wodę z octem. Przed samym malowaniem warto zastosować grunt, ze względu na to, że płyta MDF charakteryzuje się dość dużą chłonnością. To pozwoli także na mniejsze zużycie farby. Sam proces malowania powinien zostać przeprowadzony zgodnie z instrukcją zawartą na farbie. Warto pamiętać o tym, że może być konieczne ponowne pomalowanie. Po zakończeniu tego procesu płyta MDF jest odporna na wilgoć i z powodzeniem możesz ją zastosować nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności jak np. łazienka czy kuchnia.