fronty meblowe

Planując zamówienie zabudowy meblowej na wymiar mamy praktycznie nieograniczone możliwości wyboru kolorystyki oraz wykończenia frontów i korpusów szafek. Podczas gdy korpusy tradycyjnie wykonuje się z płyt MDF laminowanych, fronty możemy zamówić praktycznie w dowolnym systemie – od najprostszych drzwi wykonanych z płyty meblowej, po fronty fornirowane i lakierowane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze frontów?

Fronty lakierowane do nowoczesnej kuchni

Fronty lakierowane są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, ale to nie jest ich największa zaleta. Największą zaletą frontów meblowych lakierowanych – zdaniem użytkowników – jest łatwość utrzymania ich w czystości. Idealnie gładka powierzchnia nie absorbuje kurzu i z łatwością oddaje wszystkie uporczywe zanieczyszczenia – tłuszcz, barwniki spożywcze, resztki jedzenia. To sprawia, że fronty lakierowane bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w warunkach nowoczesnej kuchni, ale również w łazience i każdym innym pomieszczeniu w naszym domu.

Popularne lakiery są dostępne z różnym wykończeniem. Klienci najczęściej wybierają fronty wykończone na wysoki połysk, gdyż oferują najlepsze walory wizualne. Warto jednak pamiętać, że decydując się na fronty lakierowane możemy również wybrać fronty matowe i półmatowe. To zdecydowanie rozszerza spektrum zastosowania lakierów w pomieszczeniach, w których chcemy ograniczyć wszelkie błyski i refleksy do absolutnego minimum.

Fronty meblowe fornirowane do klasycznych wnętrz?

Fornir to nieco droższa alternatywa dla lakieru, dzięki której możemy cieszyć się urokami mebli drewnianych w cenie konstrukcji wykonanej z płyt meblowych. Jako, że fronty fornirowane powstają poprzez zespojenie płyty z naturalną okleiną drewnianą, w aspekcie wizualnym do złudzenia przypominają fronty z litego drewna. Podobnie jak lakiery forniry poddaje się wykończeniu, które podnosi walory estetyczne i użytkowe mebli. W praktyce oznacza to, że fronty fornirowane możemy zamówić z wykończeniem na wysoki połysk, mat lub półmatowym.

Powszechnie uważa się, że drewno oraz materiały drewnopochodne najlepiej sprawdzają się we wnętrzach klasycznych. Fronty fornirowane zdają się temu przeczyć. Doskonale komponują się bowiem nie tylko w tradycyjnych aranżacjach, ale również nowoczesnych projektach loftowych. Ze względu na wykończenie podnoszące odporność frontu na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych (wody i wilgoci, promieniowania UV, uszkodzeń mechanicznych) fornir jest polecany do zastosowań w całym domu. Bez obaw możemy z niego korzystać wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu efektu ciepłego i przytulnego wnętrza, jaki kreują meble drewniane.