Obrzeże meblowe

W zakładach stolarskich do tego celu używa się specjalnej okleiniarki, ale jeżeli planujesz przykleić obrzeża na własną rękę z pewnością nie masz do dyspozycji takiego sprzętu. Istnieje jednak kilka sposobów aby zapewnić meblom estetyczne wykończenie bez specjalistycznych narzędzi.

Oklejanie mebli – Kiedy warto się na nie zdecydować Nowe obrzeże meblowe warto przykleić kiedy meble zaczynają wyglądać na podniszczone właśnie przez to, że stara okleina odkleja się od płyty meblowej. Często dzieje się tak gdy mebel są używane przez długi czas lub gdy dojdzie do ich zbyt dużego zawilgocenia. Obrzeże meblowe warto wymienić nie tylko ze względów estetycznych. Stanowi ono także zabezpieczenie płyty, swoistą barierę, która chroni płytę przed wnikaniem wilgoci do środka.

Umiejętność przyklejenia obrzeża przyda się także wtedy, kiedy planujesz wykonać własny projekt z płyt MDF. Docięte na wymiar płyty nie posiadają wykończenia, jednak wystarczy kupić obrzeże, które pasuje wizualnie do płyty i samodzielnie je zamontować.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wzorów obrzeży oraz kolorów, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obrzeża meblowego?

Wzór obrzeża powinien nawiązywać do reszty laminatu, z którego wykonany jest mebel. Wtedy całość wygląda spójnie. Samo obrzeże powinno być wykonane z grubego laminatu. To gwarancja, że będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na zużycie. Większość dostępnych na rynku obrzeży to taśmy PCV, które dostępne są w przeróżnych wzorach oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dobrze przykleić obrzeże meblowe?

Podczas wyboru samego obrzeża warto zwrócić uwagę także na sposób jego montażu. Dostępne są obrzeża, które posiadają warstwy samoprzylepne oraz takie bez nich.

Przyklejanie z wykorzystaniem opalarki

Jeżeli posiadamy obrzeże z warstwą samoprzylepnego kleju oraz opalarkę możemy przykleić je w ten sposób. Warstwa kleju roztapia się pod wpływem gorąca, dzięki czemu obrzeże będzie dokładnie przeklejone. Przed przystąpieniem do samego klejenia należy dokładnie oczyścić brzeg płyty z pyłu. Po oczyszczeniu można przystąpić do klejenia. Obrzeże należy przyłożyć do brzegu płyty, a następnie podgrzać je od zewnątrz opalarką. Przyklejone obrzeże należy docisnąć ciężkim drewnianym klockiem, w celu lepszego połączenia.

Przyklejanie za pomocą żelazka

Jeżeli nie jesteś majsterkowiczem na co dzień może okazać się, że nie posiadasz opalarki w swoim warsztacie. Wtedy warto użyć jest do przyklejenia żelazka. Kroki są podobne jak w przypadku opalarki, należy jednak pamiętać, aby pomiędzy żelazko a krawędź dać kartkę papieru.

Jeżeli obrzeże nie posiada warstwy samoprzylepnej należy zastosować specjalny klej i pamiętać o dociśnięciu materiału po przyklejeniu. Naklejanie obrzeży to prosty sposób na odnowienie starych mebli lub wykończenie stworzonego przez siebie projektu.