jak-zrobic-lamele-z-plyty-meblowej

Dekorowanie ścian w pomieszczeniach domowych lub biurowych nie musi oznaczać wykorzystania sztucznych materiałów. W wielkim stylu do łask wraca drewno. Interesującym rozwiązaniem może być wykorzystanie lameli. Takie drewniane elementy można kupić gotowe w sklepie albo możemy je wykonać samodzielnie z płyty meblowej.

Drewniane lamele zastosowane w salonie lub w biurze to może być jedna z lepszych koncepcji designerskich. Drewno jest uniwersalnym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Jeśli chodzi o estetykę wnętrz, zawsze będzie się sprawdzać dobrze niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia zaprojektowane w sposób klasyczny, czy nowoczesny.

Czego będziemy potrzebować do wykonania drewnianych lameli?

Zanim przystąpimy do pracy, musimy się wyposażyć we wszystkie materiały budowlane, narzędzia i urządzenia. Wcześniej trzeba dokładnie wymierzyć przestrzeń, która ma być pokryta lamelami i należy zwrócić uwagę na stylistykę pomieszczenia. Powinniśmy więc dysponować:

  • odpowiednio dużą płytą meblową;
  • listwą, do której będą przytwierdzone panele;
  • klejem montażowym;
  • wkrętarką;
  • dwoma ściskami stolarskimi;
  • wkrętami do drewna;
  • poziomicą i miarą.

Przygotowanie podłoża

Nigdy nie zamontujemy w odpowiedni sposób paneli, jeżeli nie będziemy mieli odpowiednio przygotowanego podłoża. Trzeba, jak wspomnieliśmy, zmierzyć ścianę abyśmy wiedzieli, ile kupić materiałów drewnianych. Jeżeli chcemy do montażu wykorzystać klej, to powierzchnia ściany lub dodatkowo ewentualnie sufitu powinna być oczyszczona ze starej farby. Ściana musi być czysta i maksymalnie gładka. Wtedy klej będzie trzymać mocno. Inny scenariusz to przytwierdzenie elementów drewnianych kołkami rozporowymi i wkrętami do ściany. Wtedy interesować nas będzie tylko odpowiedni kolor ściany.

Wycięcie paneli

Wycinanie paneli będzie banalnie proste. Wystarczy wyrzynarka lub piła elektryczna. Bardzo ważne będzie dokładne wymierzenie paneli, aby były równe i potem nie wystawały ponad inne. Trzeba je również wyszlifować, a następnie polakierować. Można użyć impregnacji, ale można też pokryć je farbą.

Montaż paneli do listwy i do ściany

Kluczowy etap to przytwierdzenie gotowych paneli do płaskiej listwy z wykorzystaniem wkrętów. Najpierw przykładamy panele, które wcześniej ustabilizowaliśmy na górze i na dole zaciskami stolarskimi, do listwy. Następnie wiercimy w górnej i dolnej części otwory, do których potem wkręcamy wkręty. Po przytwierdzeniu wszystkich paneli mocujemy listwę na wybranej ścianie, w której wcześniej wywierciliśmy otwory na kołki rozporowe (otwory na wkręty, które wejdą w kołki, muszą się też znajdować we właściwych miejscach na listwie). Pozostaje wkręcić w nie wkręty i nowy wystrój wnętrza mamy gotowy.