kantówka Kantówka to nic innego jak drewniany element konstrukcyjny wykorzystywany w branży meblarskiej oraz budownictwie. Inne popularne nazwy to krawędziak lub legar. Może pełnić rolę materiału wykończeniowego, konstrukcyjnego czy budowlanego. Wykonuje się je z różnego rodzaju drewna zarówno z drzew iglastych jak i liściastych. Kantówki występują przeważnie w grubościach od 25 do 150 milimetrów.

Czym jest kantówka i jakie są jej rodzaje?

Tarcica, czyli kantówka może mieć przekrój kwadratu lub prostokąta. Jest to materiał, który bardzo łatwo poddać obróbce, dlatego często stanowi element konstrukcyjny. Kantówkę można dowolnie przyciąć, pomalować oraz zaimpregnować. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kantówek, a najprostszym podziałem jest podział na:

  • strugane
  • niestrugane
  • klejone
  • lite

Kantówki klejone są zdecydowanie trwalsze od tych wyprodukowanych z drewna litego. Powstają poprzez połączenie ze sobą kilku tarcic za pomocą specjalnego kleju. Natomiast podział na strugane oraz niestrugane dotyczy wykończenia kantówki. Dzięki heblowaniu czy struganiu zyskują one gładką powierzchnię. Tego rodzaju tarcice wykorzystywane są przeważnie do elementów, które mają styczność z użytkownikiem np. meble czy ościeżnice.

Kantówki drewniane są odporne oraz bezpieczne. Należy jednak pamiętać o impregnacji i odpowiednim zabezpieczeniu materiału, który przeznaczony jest to użytku na zewnątrz. Dzięki temu będzie on odporny na warunki pogodowe i będzie świetnie wyglądał przez lata.

Do czego wykorzystuje się kantówki drewniane?

Jest to na tyle uniwersalny element budowlano-wykończeniowy, że istnieje wiele możliwości ich zastosowania.

Elementy konstrukcyjne

Kantówki wykorzystywane są przez fachowców do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji takich jak np. więźba dachowa, szkielety, słupy, a nawet do tworzenia ścianek działowych. Można użyć ich także do stworzenia konstrukcji nośnej, na której zamontujemy coś innego. Często stosuje się je jako zamienniki belek z litego drewna.

Wykończenie wnętrz

Kantówka świetnie sprawdzi się do zbudowania ościeżnicy drzwi, ale także do zbudowania różnego rodzaju konstrukcji jak np. rama łóżka czy antresola, a nawet stolik kawowy. Jest idealnym materiałem do tworzenia własnych projektów takich jak altanki ogrodowe, domek dla dzieci czy buda dla psa. Dzięki temu, że występuje w wielu rozmiarach z powodzeniem możemy dopasować ją do indywidualnych potrzeb i stworzyć własny projekt.