naprawa-uszkodzen-w-plycie-meblowej

Wiele osób boryka się z problemem uszkodzonych mebli. O takie uszkodzenia nie trudno, wystarczy chwila nieuwagi, gdy coś wypadnie nam z ręki, dziecko zahaczy czymś ostrym i mamy problem, z którym nie bardzo wiadomo co zrobić. Na szczęście dylemat, czy wymienić na nowe, czy pogodzić się z kiepskim wyglądem już nas nie dotyczy.

Uszkodzenia płyty meblowej można zniwelować, nie zawsze musi kończyć się to wymianą elementu na nowy i żmudnym poszukiwaniem podobnych odcieni, żeby dopasować najbliższy, co jest szczególnie trudne w przypadku mebli, które były kupione jakiś czas temu.

Sposoby naprawy płyty meblowej w przypadku zarysowań

Płytę meblową możemy naprawić na kilka sposobów, które zależą od rodzaju uszkodzenia. W zależności od tego, w jaki sposób nasza płyta jest uszkodzona, musimy dobrać rodzaj naprawy.

W przypadku zarysowań:

  • płytkich – mogą sprawdzić się pisaki do laminatów, jest to najprostszy i zarazem najtańszy sposób naprawy uszkodzeń, który w nieskomplikowanych przypadkach załatwi sprawę;
  • głębokich – dobrze sprawdzają się twarde woski, które muszą zostać odpowiednio dobrane kolorystycznie i zaaplikowane. Czasami trzeba użyć dwóch lub nawet trzech odcieni, aby uzyskać pożądany efekt, ale na koniec można spodziewać się naprawdę dobrego rezultatu.

Naprawa płyty meblowej w przypadku poważniejszych problemów

Gdy mamy poważniejszy problem:

  • uszkodzony laminat – w takim wypadku będziemy zmuszeni wyciąć część starego laminatu, następnie spolerować delikatnym papierem ściernym całą powierzchnię i żelazkiem „zaprasować” kawałek nowego laminatu, najtrudniejszą częścią tego typu naprawy jest dobór laminatu, który nie będzie się różnił od oryginalnego;
  • uszkodzenia struktury płyty meblowej – wymagają zastosowania specjalnych szpachli lub mas do naprawy płyt wiórowych i drewna, która wypełnia powstałe uszkodzenie i wzmacnia uszkodzone miejsce;
  • gdy część płyty została wyrwana w miejscu zawiasu – takie uszkodzenia również można naprawić, stosując wstawki z innego materiału, na przykład litego drewna, które wzmocni newralgiczne miejsce, taką wstawkę możemy zamontować, stosując klej montażowy, wcześniej oczywiście należy przygotować odpowiednio otwór w płycie meblowej i kawałki drewna jako wstawki.

Większość z napraw możemy wykonać sami w naszym domu bez specjalistycznych narzędzi, kupując gotowe zestawy. Te naprawy, które wiążą się z uszkodzeniem struktury płyty, wymagają użycia narzędzi, ale również nie są zbyt skomplikowane i jeśli mamy w sobie choćby delikatną żyłkę majsterkowicza, z pewnością uda się nam wykonać taką naprawę samemu. Satysfakcja z wykonanej pracy z pewnością zrekompensuje poświęcony czas.